Wszystko o protokole przedślubnym

Zawarcie związku małżeńskiego niesie ze sobą wiele formalności. Jedną z nich jest protokół przedślubny, wypełniany w obecności księdza na około 3 miesiące przed ślubem. Co to jest i czego można się spodziewać?

Potrzebne dokumenty

Na pewno trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty i świadectwo chrztu. Czasami wymagane jest również świadectwo bierzmowania oraz zaświadczenie z USC, dlatego wcześniej tę kwestię należy omówić z księdzem. Są one ważne jedynie przez 3 miesiące, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Zdarza się, że brane pod uwagę są również oceny z religii obojga przyszłych małżonków.

Protokół przedślubny – wypełnianie

Na pytania para może odpowiadać wspólnie, jednak częściej księża wolą osobne wypełnianie formularza. Dzięki temu narzeczeni nie sugerują się odpowiedziami swojej drugiej połówki. Pierwsza część protokołu składa się z pytań, dotyczących danych personalnych. Druga natomiast pokazuje stan zdrowia narzeczonych, chęć posiadania dzieci, upewnia ich o braku pokrewieństwa między sobą i tym podobne.

Po co jest potrzebny protokół?

Jest on niezbędny podczas unieważnienia małżeństwa, na przykład kiedy jedna ze stron zatai pewną informację przed przyszłym małżonkiem. Stanowi on niezbity dowód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *