Przysięga małżeńska – to warto wiedzieć

Przysięga małżeńska jest niezwykle ważna podczas ślubu. Mnóstwo osób bardzo obawia się tego momentu i choć trochę stara się przygotować do wypowiedzenia tych jednych z najważniejszych słów w życiu. Jak wygląda przysięga małżeńska w kościele, a jak w Urzędzie Stanu Cywilnego? Odpowiedź poniżej.

„I nie opuszczę Cię aż do śmierci…”

Przysięga w kościele wielu osobom kojarzy się z bardzo doniosłym, wyjątkowym momentem w życiu. Szczególnie osoby wierzące wierzą w to, iż taka przysięga wiąże ludzi ze sobą naprawdę do końca życia i nawet mimo rozwodu z partnerek ten ślub kościelny w ich życiu pozostaje bardzo ważny. Przysięgę małżeńską w kościele para młoda powtarza zawsze po księdzu. Na końcu partnerzy wkładają dobie wzajemnie na palec serdeczny obrączkę na znak zawarcia związku małżeńskiego. Ten moment warto zapamiętać do końca życia.

„I uczynię wszystko, by nasze małżeństwo było zgodne i trwałe…”

Jak wygląda przysięga małżeńska w Urzędzie Stanu Cywilnego? Dla wielu osób jest ona tak samo ważna i wyjątkowa jak przysięga złożona przed ołtarzem. Mimo, iż ślub cywilny zawsze jest krótszy i para młoda swobodniej się na nim czuje, to trzeba pamiętać, że jest on tak samo ważny o wyjątkowy jak ślub kościelny. Przysięga małżeńska przed urzędnikiem wygląda jednak trochę inaczej. Tu słowa przysięgi są bardziej konkretne a para młoda zobowiązuje się uczynić wszystko, by ich małżeństwo było zgodne i trwałe. Po słowach przysięgi również para młoda zakłada sobie na palec serdeczny obrączki na znak zawarcia małżeństwa. Na końcu podpisuje ważne dokumenty świadczące o tym, iż ich małżeństwo jest już ważne. 

Czy można się przygotować do przysięgi? Mimo, iż wiele par przed ślubem skrupulatnie uczy się na pamięć tych ważnych słów, to często emocje towarzyszące temu wydarzeniu są taj duże, że trudno opanować stres i łzy i nie pomylić się. Nie trzeba tym jednak się przejmować. Zarówno urzędnicy, jak i księża doskonale wiedzą, że jest to bardzo wyjątkowy moment dla obojga, który bardzo przeżywają, więc pomyłki jak najbardziej często się zdarzają.